





Winston Churchill vyslovil výrok „… without victory, there is no survival“ (Bez víťazstva niet prežitia) v rozhlasovom prejave 14. júla 1940, adresovanom britskému národu počas najkritickejšieho obdobia druhej svetovej vojny. Tento výrok zaznel v súvislosti s jeho výzvou k odolnosti po páde Francúzska a pred očakávanou nemeckou inváziou (Operácia Leva). Churchill zdôraznil, že jediná cesta k prežitiu Británie je víťazstvo nad nacistickým Nemeckom.
Tento postoj vychádzal z jeho presvedčenia, že kompromis s Hitlerom je nemožný. Počas prejavu povedal: „Hitler vie, že musí nás poraziť, inak jeho vlastná budúcnosť je neistá. A preto bez víťazstva niet prežitia.“ Veril, že kapitulácia by viedla k zničeniu britskej demokracie a slobody, a jeho reč motivovala národ k obetiam a boju. Tento výrok odráža jeho stratégiu založenú na nekompromisnom odhodlaní.
Steve Jobs vyslovil výrok „The only way to do great work is to love what you do“ (Jediný spôsob, ako robiť skvelú prácu, je milovať, čo robíš) počas svojej slávnej reči na Stanford University v júni 2005. Táto reč, považovaná za jednu z najinšpiratívnejších v modernej histórii, bola jeho prvým verejným vystúpením po diagnostikovaní rakoviny. Vyjadril v nej tri príbehy zo svojho života – o spojení bodov, o láske a strate, a o smrti – a tento výrok zaznel v časti o láske a práci.
Jobs vysvetlil, že po odchode z Reed College sa zameral na to, čo ho skutočne baví, a to ho viedlo k štúdiu kaligrafie, ktorá neskôr ovplyvnila dizajn počítačov Macintosh. „Nechcel som tráviť čas na niečom, čo ma nebaví,“ povedal, a dodal, že ak človek nenájde prácu, ktorú miluje, mal by hľadať ďalej. Tento postoj vychádzal z jeho osobnej skúsenosti – po vyhodení z Apple v roku 1985 našiel novú vášeň v NeXT a Pixare, čo ho posunulo k ešte väčším úspechom.
Einstein vyslovil výrok „Imagination is more important than knowledge“ (Predstavivosť je dôležitejšia ako vedomosti) v rozhovore pre časopis The Saturday Evening Post v roku 1929. Tento výrok zaznel v súvislosti s jeho reflexiou o vedeckom procese a tvorivej mysli. Einstein vysvetlil, že zatiaľ čo vedomosti sú obmedzené na to, čo už vieme, predstavivosť nám umožňuje presahovať hranice súčasného poznania a objavovať nové možnosti. „Vedomosti nás informujú o svete takom, aký je, ale predstavivosť nám ukazuje, aký by mohol byť,“ povedal.


